– Transformacja energetyczna to proces stopniowego odchodzenia od paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny, na rzecz odnawialnych źródeł energii. Dzieje się to na poziomie globalnym, a głównym celem tego procesu jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, walka z kryzysem klimatycznym oraz dążenie do zapewnienia stabilnych i bezpiecznych dostaw energii dla przyszłych pokoleń. Oprócz ochrony środowiska, zmiany te przynoszą korzyści gospodarcze, takie jak tworzenie nowych miejsc pracy w sektorach związanych z czystą energią – mówi dr inż. Marek Majdak z Katedry Energetyki Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej, członek komitetu organizacyjnego ICCET 2024. Oficjalna prezentacja inicjatywy wykorzystania kłódek do stworzenia “Ławeczki Zakochanych” odbyła się w piątek 8 listopada w pobliżu miejsca, gdzie powstanie instalacja – na placyku obok kładki przy figurce Smoka Romantyka.
Bachata, tajemnice ogrodów, Europa mniej znana – Uniwersytet Trzeciego Wieku PK z bogatą ofertą na nowy rok
Dla aktywnych osób przewidziane są upominki. Na dziedzińcu uczelni znajdować się będzie także strefa relaksu i strefa gastro, a odpoczynek umili muzyka grana na żywo przez politechniczne Radio Nowinki. Zapraszamy tegoroczne maturzystki i maturzystów oraz wszystkie osoby zainteresowane kształceniem na Politechnice Krakowskiej na Dzień Otwarty, który odbędzie się w piątek 19 kwietnia br. Będzie to wyjątkowa okazja, aby poznać uczelnię od środka, odkryć bogactwo naszych programów studiów oraz zanurzyć się w akademicką atmosferę.
Bezpieczeństwo osób oczekujących na pociąg tematem studenckiego projektu
- – W dzisiejszym wymagającym środowisku cyfrowym kultywowanie talentów ICT staje się ważniejsze niż kiedykolwiek.
- Następnie wymagane dokumenty muszą złożyć w Dziale Współpracy Międzynarodowej.
- Jak krzewy i trawniki mogą powstrzymać powodzie?
- Celem Forum Holzbau Polska jest promocja polskiej myśli w dziedzinie budownictwa drewnianego, zaprezentowanie aktywności naukowców, przedstawienie pomysłów polskich architektów i inwestorów budowlanych, którzy w swoich pracach sięgają po drewno.
Podczas Demo Day można było nie tylko porozmawiać z twórcami wynalazków. Wydarzenie stanowiło również okazję do skorzystania z konsultacji z rzecznikami patentowymi z Okręgu Małopolskiego Polskiej Izby Rzeczników Patentowych czy z doradcami podatkowymi z Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Przedstawiciele firm, które poszukują funduszy na dofinansowanie innowacyjnych rozwiązań mogli również porozmawiać z ekspertami sieci Enterprise Europe Network oraz Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Polska Południowo-Wschodnia. Przeddzień wręczenia Aktu Nadania odbyły się próby. Warto jednak pokreślić że pierwszy dzień uroczystości związanych z wręczeniem tytułów jest także ceremonią miecza. W jej trakcie doktorzy i doktorzy honoris causa ostrzyli miecze za pomocą kamienia szlifierskiego zwilżonego winem musującym.
Studenckich okazję zapoznać się z każdym wnioskiem o stypendium, zobaczyć pierwsze strony publikacji w renomowanych czasopismach naukowych, gdzie widnieją Wasze nazwiska, dyplomy z wystaw wynalazków i inne przykłady Waszych osiągnięć. Jestem pod wielkim wrażeniem Waszej pracy. To ogromny powód do dumy, także dla uczelni. Nie zatrzymujcie się i dalej podążajcie tą drogą – mówił do laureatów 8. Edycji stypendiów PK z Własnego Funduszu Stypendialnego dr inż.
Natomiast praca skupia się równie mocno na tematyce CFD, czyli narzędzi numerycznych niezbędnych do obliczania przepływu przez urządzenia upustowe o tak skomplikowanych kształtach. Tematykę wydatku jazów zaliczam do jednego z najciekawszych zagadnień inżynierskich poruszonych w trakcie studiów, a z problematyką przelewów o nieregularnym kształcie zmierzyłem się wcześniej w pracy inżynierskiej. Postanowiłem rozszerzyć swoje studia w tym zakresie wieńcząc je pracą magisterską – mówi mgr inż. Opracowuje wielofunkcyjne materiały na implanty, które mogą być personalizowane do potrzeb danego pacjenta.
Sukcesy studentów automatyki i robotyki WM PK
Zuzanna Gwiazdonik i Anna Wątek, studentki inżynierii biomedycznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej, skonstruowały elektroniczną protezę nogi dla baletnicy. Sterowany impulsami mięśniowymi prototyp wynalazku pozwala na zgięcie sztucznej stopy, co umożliwia tancerce wykonywanie różnych pozycji baletowych. Rozwiązanie powstało w ramach Koła Naukowego ABB, globalnego lidera technologicznego w zakresie automatyki i energetyki. Było też tematem obronionej na PK pracy inżynierskiej.
Finał 9. edycji konkursu „O Złoty Indeks PK” już w najbliższą sobotę
Specjaliści Politechniki Krakowskiej zajmują się m.in. Wiedzę i kompetencje swoich ekspertów, zasoby infrastrukturalne wydziałów oraz ofertę kształcenia w ramach kilku kierunków i specjalności związanych z transportem uczelnia zintegrowała powołując w 2021 r Szkołę Transportu Politechniki Krakowskiej. – Rok temu podczas inauguracji wspominałam, że w następnym roku kalendarzowym liczymy na rozprawy doktorskie, które plinko oszustwo będą bronione w 2023 r. Obecnie składane są kolejne dysertacje doktorskie. Są to już wymierne efekty podjętych kiedyś zobowiązań oraz poniesionego wysiłku i trudu związanego z realizacją prac naukowych – podkreślała prof. Cimochowicz-Rybicka. Dyrektor SD PK zwróciła uwagę, że jednym z celów Szkoły jest stwarzanie i umożliwianie doktorantom uczestnictwa w różnych programach i inicjatywach.
- By:admin
- 0 comment
Leave a Reply